W 2013 roku na świecie na astmę chorowało około 235 milionów ludzi.
Szacuje się że w ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie liczba zgonów jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Astma jest chorobą nieuleczalną, ale wcześnie wykryta, leczona i uświadomiona pacjentowi może być kontrolowana.
Astma występuje we wszystkich krajach, niezależnie od ich rozwoju. Natomiast 80% przypadków śmiertelnych z powodu astmy odnotowuje się w krajach o niskich i średnich dochodach. By skutecznie kontrolować chorobę niezbędne jest, by kraje zadbały o dostęp do tanich leków, zwłaszcza w przypadku rodzin o niskich dochodach.
Astma jest chorobą przewlekłą, charakteryzuje się nawracającymi atakami duszności i świszczącym oddechem, które różnią się nasileniem i częstością w zależności od osoby.
U osób dotkniętych astmą, ataki mogą pojawiać się kilka razy w ciągu dnia lub tygodnia. U niektórych osób objawy nasilają się podczas aktywności fizycznej lub w czasie nocnego odpoczynku. Zbyt późne rozpoznanie astmy i przez to nieunikanie czynników prowadzących do ograniczenia wydolności dróg oddechowych, może być groźne dla życia, doprowadzić do ataku astmy, zaburzeń oddychania, a nawet śmierci.
Zdiagnozowana astma i zaaplikowane odpowiedniego leczenia wziewnego by złagodzić zapalenia oskrzeli, przyczyni się tym samym do zmniejszenia liczby zgonów z powodu astmy.
Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. Wczesna diagnoza czy wdrożone różnorodne plany zapobiegania i leczenia w zależności od indywidualnych objawów mogą pomóc ją kontrolować.
Najczęstszymi czynnikami ryzyka przyczyniającymi się do rozwoju astmy to narażanie się na różnego rodzaju alergeny, takie jak roztocza w domowym kurzu, które znajdują się w pościeli, dywanach i na meblach, zanieczyszczenie sierścią domowych zwierząt, uczulające pyłki i pleśnie, dym tytoniowy i drażniące środki chemiczne występujące np. w miejscu pracy, czy silne zapylenie.
Atak astmy może nastąpić w wyniku skrajnego pobudzenia emocjonalnego takiego jak gniew czy strach.
Astma jest chorobą często niezdiagnozowaną i nieleczoną co stanowi znaczne obciążenie dla chorej osoby jak i jej rodziny i może wiązać się z ograniczeniem indywidualnej aktywności fizycznej do końca życia.
Źródło: 10 FACTS ON ASTHMA © Copyright Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
Diagnoza astmy polega na badaniu górnych dróg oddechowych i osłuchaniu klatki piersiowej przez lekarza przy pomocy stetoskopu. Wykrycie ostrego świstu przy wydechu jest podstawą do podejrzenia problemu występującego w górnych drogach oddechowych i skierowanie na dokładniejsze badania by potwierdzić lub wyeliminować podejrzenie astmy. Dla astmatyka podstawowym działaniem jest zidentyfikowanie substancji alergicznej wywołującej atak astmy, dzięki temu może zyskać względną kontrolę nad chorobą, a unikając wyzwalaczy poprawić choć trochę komfort swojego codziennego życia.
(3) 0
Wysokiej jakości stetoskop medyczny dla lekarzy specjalizujących się w leczeniu chorób serca.Medyczny stetoskop z ...
Wysokiej jakości stetoskop medyczny dla lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny.Medyczny stetoskop z dwukanałow...
Pikflometr Pempa PF200A jest urządzeniem przeznaczonym do pomiaru szczytowego przepływu wydechowego (PEF) u osób doro...